Zmeny v tele ženy počas tehotenstva

ilustračný obrázok

 

Zmeny v tele ženy počas tehotenstva

Počas tehotenstva prežíva každá žena pocity radosti, ale aj obavy z toho, čo ju čaká. Je to obdobie mnohých prekvapení a niektoré ženy ani netušia, aké veľké zmeny sa v tomto období v ich tele odohrávajú. Všetko súvisí s mimoriadnymi procesmi v ženskom organizme a záleží aj na individuálnom prístupe každej ženy, ako sa s týmito zmenami vyrovná.

Tehotenstvo a pôrod sú fyziologické procesy, sprevádzané značnými zmenami na jednotlivých orgánoch. Tým sa organizmus ženy pripravuje na zvýšenú potreby rastúceho plodu v brušku a na nasledujúce pôrod. Zdravá žena toto obdobie prekoná bez problémov a po pôrode sa jej organizmus opäť vráti do pôvodného stavu.

Tehotenské zmeny zasahujú najmä:

- Srdce a krvný obeh

Objem krvi v priebehu tehotenstva postupne narastá až o 30-40%. Na základe väčšieho objemu krvi sa zvyšuje aj frekvencia srdcovej činnosti a to asi o 10-15 úderov za minútu. Ďalej dochádza k rozšíreniu ciev, objavujú sa opuchy členkov a často dochádza aj k zvýšeniu krvného tlaku.

- Zloženie krvi

Čiastočne sa mení aj pomer jednotlivých zložiek krvi. Najviac sa zvyšuje objem plazmy, naopak sa znižuje objem hemoglobínu (červené krvné farbivo, ktoré je súčasťou červených krviniek a viaže na seba kyslík). Krvou sa k dieťaťu dopravuje výživa aj kyslík. Ten je potrebný pre zdravý vývoj mozgu a ďalších orgánov. Pre jeho zásobovanie je potreba dostatočný počet a veľkosť červených krviniek, pričom za základ tohto môžeme považovať železo. Preto sa považuje za potrebné užívať počas tehotenstva špeciálny preparáty s obsahom železa a kyseliny listovej alebo častejšie konzumovať potraviny s vyšším obsahom železa napr. hovädzie mäso, listová zelenina, marhule a pod. V čase tehotenstva sa tvorí viac látok, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi. Tým vzrastá riziko vzniku zrazeniny.

- Pľúca

Dychový objem sa zvyšuje až o 40%. V pokročilom štádiu tehotenstva bábätko vytláča bránicu smerom nahor, zmenšuje sa časť hornej dutiny, kde sú uložené pľúca a tak dôjde k stlačeniu dolnej časti pľúc. Tieto problémy s dýchaním sú výraznejšie zvlášť pri zaľahnutí na lôžko do vodorovnej polohy. Preto sa odporúča zvýšiť si podložku pod hlavou, aby horná polovica tela bola vyššie než spodná.

- Obličky a močové cesty

Tieto orgány podstupujú počas tehotenstva zvýšenú záťaž, pretože čistia krv nielen matky ale i dieťaťa. Funkcia močových ciest ovplyvňujú hormonálne zmeny a mechanické vplyvy súvisiace s tehotenstvom. Rastúca maternica svojim tlakom na močový mechúr zmenšuje jeho kapacitu. To býva sprevádzané pocitom častejšieho nutkanie na močenie.

- Tráviaci systém

Dochádza k vyššej plynnatosti, čo sa prejavuje častejším grganím alebo uvoľňovanie vetrov.

- Žľazy s vnútornou sekréciou

Počas tehotenstva dochádza k zmenám v produkcii jednotlivých hormónov.

- Prsia

Na začiatku tehotenstva ženy cítia, že majú v prsiach napätie. Počas tehotenstva sa prsníky zväčšujú, pretože estrogén a prolaktín spôsobujú rast žľazového tkaniva. Pred pôrodom váži každý prsník približne o 300g viac. Aby sa koža na prsiach s týmto nárastom vyrovnala, robte striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou. Doprajte svojim prsiam čo najväčší prísun vzduchu, pozor na zapareniny v oblasti pod podprsenkou.

- Rodidlá

Značnými zmenami prechádza predovšetkým maternica, ktorá sa musí veľkosťou veľmi rýchlo prispôsobiť rastúcemu plodu.

- Koža

Predovšetkým pokožka na bruchu je počas tehotenstva vystavená ťažkej skúške. Asi u 70% žien má citeľné napnutie pokožky následky vo forme červených trhliniek v podkožnom tkanive tzv. strií. Pravdepodobnosť ich výskytu sa znižuje, ak priberáte na váhe postupne, máte mastnejšiu pleť alebo na strie netrpela ani vaša matka. Tiež platí, že ak budete používať vhodnú kozmetiku a olejové masáže, bude vaša pleť dobre hydratovaná a vyživená, zostane aj naďalej pružná.

- Psychika

Žena počas tehotenstva prechádza často veľmi protichodnými pocitmi. Takisto dochádza k hlbokému citovému prežívaniu.


banner-bestcena-anim460.gif

Späť na Žena/Tehotenstvo
Reklama


 deam-body%20300x300

Najnovšie správy
Anketa

BlueBoard.cz

      Horoskop

horoskop%20modry

 Reklama

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené