Svadobný prípitok

ilustračný obrázok

 

Rady a tipy ako by mal vyzerať ten najlepší svadobný príhovor.

Svadobné reč, svadobný prípitok, svadobný príhovor

Tri rôzne názvy pod ktorými sa skrýva čaro tradície, a to zablahoželať novomanželom veľa šťastia do práve uzavretého manželstva, začať svadobnú hostinu slávnostným prípitkom, ale tiež udeliť pár rád a pobaviť svadobčanov.

Svadobný príhovor je určitým spoločenským pravidlom a so svadbou je neodmysliteľne spätý. Svadobný príhovor prednáša jeden zo svedkov a ďalej potom otec nevesty, ale ani to nie je daným pravidlom. K svadobnému prípitku sa spravidla podáva šampanské.

Prípitky na svadbách by nemali byť vážne a príliš zdĺhavé, mali by spájať minulosť, súčasnosť a budúcnosť, prípadne vyjadrovať jednu z týchto etáp života novomanželov. Postačí pár milých spomienok na spoločne strávené chvíle, zažartovanie pre odľahčenie atmosféry a požehnanie novomanželom

Ako teda spísať ten najlepší svadobný príhovor?

Prejdime si to krok po kroku:

Krok prvý - oslovenie:

Hneď na začiatku sa musíme rozhodnúť, či hovoríme ku svadobčanom či priamo k novomanželom, prípadne či hovoríte sám za seba alebo za všetkých svadobčanov. Musíte vedieť, či sa bude prednášať prípitok jeden alebo bude svadobných prípitku viac. Oslovenie teda môžeme zvoliť:

Drahé deti, vážení hostia!

Drahí svadobčania, milí priatelia!

Milá Eva, milý Peter, milí hostia!

Prípadne zvolíme nejakú kombináciu.

Krok druhý - úvod (minulosť):

V úvode je dobré sa predstaviť (môžete spomenúť ako dlho sa poznáte s nevestou alebo ženíchom) a zavtipkovať, aby ste k sebe pritiahli pozornosť okolia.

Napríklad: Evu si pamätám ešte ako bábätko v kočíku ...,

alebo vyrastali sme spolu celý život ...

a pridať nejakú vtipnú príhodu. Napr. Pamätám si ako bola roztomilá keď našou mačku nútila jesť dážďovky a som rád, že k tomu nenútila tiež aj mňa ma...

Krok tretí - jadro svadobnej reči (súčasnosť):

Dobré je spomenúť kde sa tí dvaja zoznámili, ako prežívali svoj nový vzťah - tak, ako ste to videli z vašej strany. Môžete spomenúť ako sa ženích zmenil, keď spoznal nevestu.

Krok štvrtý - záver (spoločná budúcnosť):

Na záver svadobného príhovoru je dobré udeliť pár rád do manželstva a spoločného života. A hlavne zablahoželať novomanželom - popriať im veľa šťastia, detí, nehynúcu lásku, trpezlivosť a silu v nadchádzajúcich rokoch. Potom už len zdvihnite pohár a Pripime.

Svadobné reč by mala byť pozitívna, mala by vyjadrovať radosť a priania len toho najlepšieho do budúcnosti novomanželov. Je priamo nevhodné zmieňovať ex-partnerov alebo chyby z predchádzajúcich vzťahov. Svadobný príhovor by nemal vyvolávať rozpaky nieto potom kritizovať či vyčítať. Práve naopak, svadobné prípitok by každého z prítomných mal dojať, rozveseliť a povzbudiť.

Rady na záver:

- Nenechávajte prípravu svadobné reči na poslednú chvíľu, aby ste nepokazili takto dôležitú udalosť ako je svadba

- Vytvorte si kartičky s bodmi, o ktorých chcete hovoriť - neučte sa svadobnú reč úplne naspamäť

- Nehovorte príliš dlho a monotónne, ale zároveň hovorte pomaly, zrozumiteľne a nahlas,

- Nehrbte sa, neošívajte sa a pozerajte sa na toho, ku komu hovoríte,

- Ak zabudnete text, nesnažte sa si na neho vzpomenúť, ale improvizujte a hovorte hlavne od srdca!


banner-bestcena-anim460.gif

Späť na Žena/Svadba
Reklama


 deam-body%20300x300

Najnovšie správy
Anketa

BlueBoard.cz

      Horoskop

horoskop%20modry

 Reklama

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené