Ako vyčistiť komín svojpomocne

ilustračný obrázok

 

A je to celkom jednoduché. Stačí dodržať nasledujúce pravidlá a mať potrebné vybavenie.

Čo smie vykonávať iba kominár?

A teraz pozor, ročné kontrolu môže vykonať iba kominár a ten o nej píše kontrolnú správu. Rovnako tak revíziu komína po jeho rekonštrukcii alebo výstavbe nového a jeho uvádzania do prevádzky.

Rovnako tak nesmiete komín napaľovať. Ide o veľmi nebezpečný zákrok, ktorý smie opäť vykonávať jedine kominár a vopred musia dátum, miesto a čas vypaľovanie nahlásiť hasičskému zboru, pod ktorý lokalita spadá.

Do ktorého čistenie komína sa smiete púšťať sami?

Sami sa púšťajte predovšetkým do čistenia tradičných murovaných komínov či komínových stavebníc s vložkami pre kotly na tuhé palivá, ktoré je pri celoročnej prevádzke dobré čistiť 3 krát ročne a pri prevádzke sezónnom 2 krát (pred sezónou a po sezóne). Inak je ale povolené aj čistenie komína pre kotol na zemný plyn (1 krát ročne), komínov pre tekuté médiá (3 krát ročne) a pre zdroje tepla do 50 kW.

Pohyb po streche

Najťažšie je pri čistení komína vyliezť na strechu a pohybovať sa po nej. Ak máme na streche inštalovaný strešné rebrík a komínovú lávku, máme vyhrané. Nebezpečný bude pohyb po nich iba v zime, kedy nám bude hroziť riziko pošmyknutia. V každom prípade sa pred lezením na strechu odporúča istiť lanom. V ideálnom prípade na ňu poleziete z pôdy komínovým výlezy či svetlíkom. Výlezy ku komínu sú bežnou súčasťou domov. O tých bytových nehovoriac, tam by sme sa ku komínu dostali po rebríku kotvené na zemi len ťažko. Praktické je tiež priviazať pri pohybe po streche ku komínu pracovné nástroje k sebe, aby nespadli a nemohli zraniť niekoho pod strechou.

Čistenie komína zo strechy

Mnohé komíny umožňujú aj čistenie z zeme. Viacmenej ideálne je čistenie zo strechy. Krátke komíny potom možno čistiť aj zo spodných komínových dvierok – pri kotly. Takému čisteniu sa ale vyhnite v interiéri, tu naopak spodné dvierka pred čistením riadne skontrolujte a utesnite a potom komín čistite zo strechy alebo z pôdy.

Kúpte si potrebné náradie

Prvým krokom je obstaranie náradie. Pripravte si okolo pár sto eur. A čo potrebujete? Kominársky set s kefou (štosákovým) a tyčí (nastaviteľnou) alebo takzvaný kominársky strojček s lanom a takzvaným slniečkom. Stačí v predajni povedať, že sa chystáte sami vyčistiť komín a predavač vám tovar predloží, alebo ich objedná. náradie kúpite v bežnom železiarstve alebo markete pre kutilov (hobby). Je potrebné, aby mala čistiace časť náradia priemer zodpovedajúci priemeru komína. U zariadenia je navyše uvedené, pre aké druhy komínov sa hodí - či pre keramickú alebo nerezovú vložku.

Ak použijeme kefy (štosákové) umiestnené na pružnéj tyči, môžeme komín čistiť zhora aj zdola (od komínových dvierok), to však možno len u krátkych komínov. Ak použijeme strojček so slniečkom, možno komín čistiť jedine zhora. Strojčekom odstránime dokonca aj napečené decht. Kefou nakoniec môžeme vyčistiť aj dymovod - rúru medzi kotlom a komínom určenú na odvádzanie dymu.

Nevyhnutné pomôcky a chémia

Nakoniec budete potrebovať rúšku (stačí bežná zdravotnícka), aby ste sa nenadýchal sadzí a zrkadlo, ktorým sa do komína budete pozerať. A vybavte sa aj vhodným prípravkom na umývanie a chemickým čističom, ktorý v kachliach najprv spálime a potom prestaneme kúriť. Bežne je k dostaniu takzvaný čistiace poleno. Jeho spálením chemicky narušíte sadze a čistenie komína je následne jednoduchšie. Po spálení čističa však počkajte, kým komín riadne nevychladne.

Prvé kroky pred čistením komína

Ak budete komín čistiť zo strechy, je nutné odmontovať komínovú striešku alebo hlavicu, ak je nimi komín vybavený. Zároveň je nutné utesniť dvierka kachlí umiestnených v byte, rovnako tak kotly a skontrolovať ich správne uzatvorenie.

Ak sa rozhodnete čistiť komínovými dvierkami, je nutné, aby podlaha v okolí komína nebola horľavá, v opačnom prípade musíme na podlahu pod dvierka položiť podložku z nehorľavého materiálu, ideálne napr. plechu.

Čistenie komína

Tyč s kefou alebo povraz so strojčekom spúšťame pri čistení zo strechy dole a zase vyťahujeme nahor. Ak použijeme tyč, musíme stále pridávať jej diely (predlžovať ju) a postupne ju spúšťať ktorej.

Ak čistíme komín z komínových dvierok, postupujeme opačne, najprv čistíme zospodu hornú časť a potom až spodný. Je nutné čistiť pomaly, inak sa nám uvoľnené sadze môžu vyhrnúť z kachlí, proste by sme ich vytlačili. Ešte pred čistením naviac skontrolujte, či nie sú nad komínom alebo blízko neho elektrické drôty, aby sme sa do nich pri vysúvaní tyče z komína netrafili. Ak je komín veľa zanesený sadzami, musíme postup opakovať aj niekoľkokrát.

Vymetenie sadzí

Pripravíme si nádobu (ideálne plechovú), plechovú lopatku a metličku. Je dobré položiť pod dvierka podklad z nehorľavého materiálu aj prípade, že ide trebárs o betónovú podlahu, ľahko potom vyvaľkané sadze zametieme a podklad odnesieme. Pokiaľ sú spodné dvierka v interiéri, nepochybíme použitím priemyselného vysávača (jeho kúpou vyriešime aj ďalšie problémy domácnosti, prípadne si ho požičiame).

Sadze vymetáme spodnými dvierkami komína. Tieto usadeniny je dobré vyniesť. Nie je to treba pri každom čistení, ale v prípade nadmerne zaneseného komína určite a pri komíne pravidelne čistenom raz za rok a to vždy po ukončení vykurovacej sezóny. Spodná komínové dvierka nájdeme pod pripojením kotla alebo kachlí do komína. A pozor! Sadze sú silne horľavé.

Ak v komíne objavíte decht (mazľavý materiál, ktorý sa nám zo stien usadí na čistiacim náradie), zavolajte kominárovi. A v žiadnom prípade neuvádzajte do prevádzky komín, ktorý je popraskaný či naklonený. Najprv je nutné využiť služby murára a potom je potrebná revízia komína - nového alebo rekonštruovaného.

Čistenie dymovodu

Ak nie je možné dymovod odmontovať, musíme ho vyčistiť dvierkami kachlí. V opačnom prípade je dobré uvoľnený dymovod v spodnej časti zapchať treba novinami a vyniesť von, kde ho ešte len vyčistíme. Ideálne na mieste, kde môžu sadze zostať, treba rovno do popolnice, alebo na kus igelitu, ktorý potom aj s nečistotami ľahko zhrnieme. A nezabudnite ani na riadne prečistenie sopúcha (napojenie dymovodu do komína). Nakoniec odstráňte použité upchávky, vyzametajte kachle a zakúrením overte kvalitu ťahu komína.


banner-bestcena-anim460.gif

Späť na Bývanie/Stavba
Reklama


 deam-body%20300x300

Najnovšie správy
Anketa

BlueBoard.cz

      Horoskop

horoskop%20modry

 Reklama

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené